Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
آیا شما هم می‌توانید زیست کارآفرین شوید؟ - بُن‌دا لَب - BondaLab بندا لب
زیست کارآفرین بیوتکنولوژی

آیا شما هم می‌توانید زیست کارآفرین شوید؟

واقعیت موجود آن است که صرفا یک کارآفرین شدن سخت نیست ولی برای یک کارآفرین موفق بودن، شما احتمالا چندین مرتبه شکست را تجربه می‌کنید و سرمایه زیادی را به باد می‌دهید تا اگر امیدی برایتان باقی ماند از تجربه هایتان در جهت موفقیت استفاده ببرید. می‌توان بخشی از تجارب را از مطالعه کسب کرد که هدف ما در BondaLab آن است شما پله های زیر زمین کارآفرینی را زودتر طی کنید. آمارها نشان می‌دهند از 4000 هزار شرکت خصوصی و 600 شرکت دولتی فعال در صنعت بیوتکنولوژی تنها درصد معدودی از آنها سودآوری روز افزون دارند. از میان این شرکت ها می‌توان به کمپانی های مشهوری چون Amgen، Genentech، Pfizer، Johnson & Johnson و غیره اشاره کرد. اما عدم موفقیت عمده شرکت های این صنعت به معنای آینده مخدوش و تاریک آن نیست، بلکه چالشی را در پیش پای شرکت های نوپا قرار داده تا بتوانند از اشتباهات گذشتگان درس بیاموزند. ما در این سری از مقالات BondaLab سعی می‌کنیم باهم این اشتباهات را به فرصتی برای حرفه ای شدن تبدیل کنیم.
تا کنون متوجه شده ایم که صنعت بیوتکنولوژی بسیار هزینه بر (capital intensive) بوده و نیازمند آزمون و خطای فراوان است. از هر 5000 داروی پیشنهادی به سازمان غذا و داروی آمریکا سالانه فقط یک مورد از آنها تایید می‌گردد که گواهی بر میزان شکست و هدر رفت سرمایه در این صنعت است. قسمت تلخ ماجرا آن است که تنها 30% از داروهای مورد تایید می‌توانند هزینه های تولید و بازاریابی را برگردانند و به سود دهی برسند. اما سوزناک تر از همه این قضایا پایین آمدن ظرفیت خطای موجود، در دنیای امروزی، برای تازه وارد ها است. این سری از مقالات ناظر بر آن است که چگونه بتوانیم راه درست را پیش بگیریم و قدم های محکم تری برداریم.
در دهه 80 میلادی شرکت های بیوتکنولوژی موفق به وارد کردن پروتئین های نوترکیب به سبد دارویی شدند و توانستند سود هنگفتی به جیب بزنند. در دهه 90 میلادی شرکت های بزرگ دارویی متوجه سودهای کلان به دست آمده شدند و اقدام به خرید شرکت های بیوتکنولوژی موفق کردند. آنها مفهوم جدیدی را پایه گذاری کردند و آن هم تجاری سازی ابزار و فناوری به جای محصول بود. طولی نکشید تا شرکت های متعدد به این حیطه وارد شدند و به دلیل رقابت شدید میزان سودآوری آن کم شد و شرکت ها مجددا به تولید و تجاری سازی محصول روی آوردند.
اتفاقات پیش آمده در دهه های گذشته برای کارآفرینان این حوزه یک پیام به همراه داشت، اینکه برای زیست کارآفرین موفق بودن بیشتر از اینکه به دانش بیوتکنولوژی نیاز داشته باشید به دانش کارآفرینی نیاز دارید، فرای اینکه کسب و کار شما چه یک سوپرمارکت باشد چه کمپانی تولید دارو.
به دلیل ماهیت فناورانه بیوتکنولوژی، آن را یک میان رشته می¬نامند و بدیهیست که بسیاری از فعالان این حوزه در طی زندگی علمیشان ایده هایی در ذهنشان جرقه بخورد و به فکر تجاری سازی آن باشند. چالشی که بسیاری از این افراد با آن مواجه هستند آن است که با ایده یا محصول اولیه خود چه کنند و دقیقا چه مسیری را در پی بگیرند. در مقاله بعدی به این موضوع می‌پردازیم که با ایده ای که در سر دارید چه کنید!؟

بیشتر بخوانید:
به عنوان یک کارآفرین از کجا باید شروع کنیم؟

طراحی سایت توسط تژوال

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111