Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
فناوری- عناصر یک طرح کسب و کار در حوزه زیست‌فناوری؟ - بُن‌دا لَب - Bondalab بندا لب
فناوری کسب و کار استارت آپ تجاری سازی

عناصر یک طرح کسب و کار در حوزه زیست‌فناوری؟

از جمله مشکلاتی که یک کارآفرین در ابتدای کار خود با آن مواجه است عدم اعتماد دیگران به کسب و کار است که از نبود اطلاعات کافی و شفاف پدید می‌آید. سرمایه گذاران تنها به کسانی اعتماد می‌کنند که به جنبه های مختلف کار خود اندیشیده باشند و از زوایای مختلف آن را مورد بررسی قرارداده باشند. شاید شما تنها یک بار فرصت داشته باشید که در مقابل یک سرمایه گذار بنشینید و کسب و کار خود را معرفی کنید. پس بهتر است با یک برنامه مشخص و کارآمد وارد جلسه جذب سرمایه شوید. یک کارآفرین برای موفقیت در این دست جلسات به سه چیز نیاز دارد:
1- یک طرح کسب و کار شفاف و کامل
2- یک تا دو صفحه خلاصه اجرایی
3- یک مکالمه ی آسانسوری جذاب 30 ثانیه ای (Elevator Pitch: اصطلاحی که در میان کارآفرینان و سرمایه گذاران رد و بدل می‌شود و مکالمه ای را شامل می‌شود که کارآفرین در کمترین زمان ممکن بتواند سرمایه گذار را برای اهدا سرمایه قانع کند. وجه تسمیه آن به مدت زمان کوتاهی که دو فرد در آسانسور می‌تواند باهم بگذرانند برمی‌گردد)
اگر شما موافقت اولیه سرمایه گذار را بعد از مکالمه 30 ثانیه ای گرفتید، فرصت فراهم می‌شود تا در یک جلسه طولانی تر طرح کسب و کار خود را اراده دهید. حال به معرفی عناصر اصلی یک طرح کسب و کار و توصیف اجمالی هر کدام می‌پردازیم.
الف) خلاصه اجرایی
این بخش باید بتواند به طور خلاصه توضیح دهد فناوری که شما به کار برده اید چیست استارت آپ شما چه می‌کند و چه محصولی را ارائه می¬دهید. در این بخش بهتر است دورنمای استارت آپ حود را به طور خلاصه بنویسید و از به کاربردن اطلاعات غیر ضروری در این بخش خودداری کنید. شرح مختصری از تخصص های تیم خود دهید و اندازه و رشد بازار را قید نمایید و استراتژی خود را به طور مختصر برای ورود به بازار مطرح کنید. در نهایت میزان سرمایه و مدت زمان مورد نیاز را ذکر کنید.
ب) شرح کسب و کار
در این قسمت به توصیف تخصصی تر از فناوری می‌پردازید و اینکه دقیقا برای چه مشکلی راه حل ادامه می‌دهید تا از طریق آن بتوانید درآمد کسب کنید. سوالی که در این بخش با آن مواجه می‌شوید آن است که در نبود محصول/خدمت شما افراد چگونه مشکل خود را حل می‌کنند. در این بخش می¬توانید به تحلیل استارت آپ خود بپردازید و از ابزارهایی نظیر تحلیل نقاط قوت/نقاط ضعف/فرصت ها/تهدیدها (SWOT) استفاده کنید.
پ) حقوق مالکیت معنوی
اگر فناوری که شما قصد استفاده از آن را دارید منحصر به شما است و آن را ثبت نموده اید و یا اینکه قصد انجام این فرایند را در آینده دارید در این قسمت به ذکر آن بپردازید. همچنین لازم است که اصطلاحاً آزادی عمل خود برای فعالیت (Freedom To Operate -FTO) را بر اساس تحقیقات جامع نشان دهید.
ت) بازار و مشتریان
در این قسمت به طور جامع به شرح اطلاعات بازار بپردازید. از جمله مفاهیمی که باید به آن دقت کنید می‌توان اندازه بازار، بازیگران کنونی (داخلی و خارجی)، مشتریان هدف، بخش بندی مشتریان، مقررات ورود به بازار، مدل های قیمت گذاری، کانال های توزیع و استراتژی ورود به بازار اشاره کرد.
ث) تحلیل عملکرد و بازار رقبا
هرچه میزان اطلاعات شما از رقبایتان بیشتر باشد مقبولیت شما نزد سرمایه گذار بیشتر می‌شود. در این قسمت شما به ارائه سهم از بازار بازیگران موجود می¬پردازید که هر کدام چه درصدی از بازار را پوشش می¬دهند و شما چه دلیل روشنی به مشتری برای اینکه محصول شما را بخرد ارائه می‌دهید یا اصطلاحا مزیت رقابتی شما چیست؟
ج) بنیان گذاران، منابع انسانی و ساختار سازمانی
یکی از مهمترین فاکتورهایی که سرمایه گذاران به دنبال آن هستند وجود یک تیم قوی در پشت استارت آپ موجود است. در این قسمت به شرح سوابق و تخصص بنیان گذاران بپردازید و به روشن مشخص کنید که نیروی انسانی که می¬خواهید به خدمت بگیرید و به شما کمک کنند از چه افراد و تخصص هایی تشکیل شده اند.
چ) فرایند تجاری سازی
در این بخش به طور دقیق و در بازه های زمانی مشخص تعیین می¬شود که روند تجاری سازی محصول یا خدمت استارت آپ به چه ترتیب پیش خواهد رفت.
ح) تحلیل مالی
تمامی هزینه های تولید و تجاری سازی و درآمد های حاصل از فعالیت استارت آپ به طور دقیق و شفاف در بازه چند ساله به سرمایه گذار ارائه می‌شود و میزان سرمایه ای که به دنبال جذب آن هستید به سرمایه گذار گفته می‌شود تا بر اساس اطلاعات شما بر روی آن تصمیم گیری شود.
خ) راهبر توسعه
یکی دیگر مسائل جذاب برای سرمایه گذاران میزان توسعه پذیری کسب و کار شما است و آنکه در دورنمای چند ساله جه دست آوردهایی را حاصل کرده اید.

در مطالب بعدی به شرح مفصل تر از هرکدام این عناصر می¬پردازیم تا بتوانید با اطلاعات جامع به جلسات سرمایه گذاری بروید و برای سوالات احتمالی آمادگی کامل داشته باشید.

طراحی سایت توسط تژوال

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111