Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
به عنوان یک کارآفرین از کجا باید شروع کنیم؟ - شتابدهنده بُن‌دا لَب BondaLab بندا لب
کسب ‌و کار استارت آپ کارآفرین

به عنوان یک کارآفرین از کجا باید شروع کنیم؟

یک کارآفرین باید بتواند قبل از شروع به کار ایده خود را مورد ارزیابی قرار دهد و ماهیت بازار، رقابت، مسیر توسعه محصول، حقوق مالکیت معنوی و موارد مربوطه را سنجیده باشد. اکثر ما داده ها و اطلاعاتی را مورد پذیرش قرار می‌دهیم که تایید کننده گرایش های ذهنی ما هستند و در این میان بسیاری از کارآفرینان به جنبه های منفی کار خود بی توجه هستند. یک کارآفرین باید بزرگترین منتقد خود باشد و بیش از هر کس دیگر به دنبال یافتن نقص ها در کار خود باشد. برای جذب سرمایه به منظور ایجاد کسب و کار خود باید بتوانید یک محصول قابل عرضه اولیه ارائه دهید که آن را اصطلاحا MVP (Minimum Viable Product) می‌نامند.
5 اصلی که یک کسب و کار بیوتکنولوژیک قبل از شروع باید به آن دقت داشته باشد شامل:
1) استارت آپ مذکور باید بتواند یک محصول قابل عرضه اولیه (MVP) داشته باشد.
2) حقوق مالکیت معنوی مربوطه باید قابل دفاع باشد و پتنت های دیگر سد راه تجاری سازی محصول شما قرار نگیرد.
3) باید مدل کسب ‌و کاری اتخاذ کرد که بتواند سودآوری را به دنبال داشته باشد.
4) محصول شما باید بتواند بازار بزرگ و رو به پیشرفتی را هدف قرار دهد.
5) مدیران کسب و کار شما باید بتوانند طرح کسب و کار (business plan) را به خوبی به اجرا درآوردند.
ممکن است این 5 اصل ساده و بدیهی به نظر آیند اما تحقیقات نشان می‌دهد بسیاری از کسب و کارها حداقل در یکی از این موارد با مشکل روبرو هستند. اشتباهات رایج شامل:
• فناوری مورد نظر بسیار “اعجاب انگیز” به نظر می‌رسد اما واقعیت آن است قابلیت تجاری سازی موفق را ندارد.
• بازار هدف آنقدر کوچک است که سودآوری در آن جذابیت چندانی ندارد.
• برخی از کسب و کارها به دنبال ایجاد نیاز در مشتریان بالقوه خود هستند که امر بسیار سخت و پیچیده است. بهتر است بر روی بازاری هدف گذاری کرد که از قبل مشتریانش به محصول شما نیاز دارند.
• محصول و فناوری شما قابل پتنت شدن ندارد.
• در مورد محصولات دارویی به مقررات، اخذ مجوزها و بازپرداختی های سازمان های بیمه‌گر بی توجه هستید. ممکن است فرایند تولید و اخذ مجوز برای محصولات دارویی بسیار طول بکشد و تا آن زمان نیز از لیست داروهای مورد حمایت بیمه کنندگان خارج شده باشد.
اگر شما به یک سرمایه گذار مراجعه و ایده خود را مطرح کنید بهتر است آن را با یک طرح کسب و کار جامع ارائه دهید. در مقاله بعد به عناصر یک business plan موفق می‌پردازیم و سعی می‌کنیم هر کدام از آن ها را در مقالات مجزا به تفصیل مورد بحث قرار دهیم.

 

بیشتر مطالعه کنید
آیا شما هم می‌توانید زیست کارآفرین شوید؟

طراحی سایت توسط تژوال

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111