Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
رهبر سطح پنج از دیدگاه جیم کالینز - بُن‌دا لَب - بن دا لب - بندا لب - معرفی کتاب بندا لب
جیم کالینز - رهبر سطح پنج - بندا لب بن دا لب

رهبر سطح پنج از دیدگاه جیم کالینز

اگر فقط یک متخصص در زمینه‌ی مدیریت سازمانی با کارآیی بالا در دنیا وجود داشته باشد، کسی نیست جز جیم کالینز (Jim Collins)!

جیم کالینز ۲۰ سال اخیر زندگی خود را به بررسی عمیق این موضوع پرداخته است که چگونه بعضی شرکت‌ها قادر به حفظ علمکرد فوق‌العاده خود در شرایط سخت هستند در حالی که دیگر شرکت ها از آن ناتوان هستند.

کالینز معتقد است یک عامل اصلی که به هر سازمانی امکان عالی بودن می‌دهد، وجود یک رهبر سطح پنجم است! او رهبر سطح پنجم را یک مدیر اجرایی معرفی می‌کند که شخصیتش آمیخته‌ای از فروتنی و اراده محکم است! کالینز معتقد است که بر خلاف باور مردم، رهبران سطح پنجم به دنبال شهرت و اعتبار نیستند، بلکه به دنبال موفقیت سازمانشان در بلند مدت هستند.

طبق مطالعات کالینز، این رهبران، که در بالاترین سطح مدیرتی سازمان‌ها قرار دارند، بیشتر از آنکه سخن بگویند، عمل می‌کنند، مغرور نیستند و اکثرا درون‌گرا هستند. کالینز توضیح می‌دهد که رهبران در چهار سطح مدیریتی قبلی، توانایی دستیابی به موفقیت را دارند اما این موفقیت‌ها به قدری نیست که بتوانند سازمان را از سطح متوسط به سطح عالی برساند.

 

دیگر ویژگی‌های رهبران سطح پنجم

– آن‌ها در سکوت و آرامش دست به اقدام می‌زنند و ترجیح می‌دهند بیشتر عمل کنند تا در جلسات شرکت کنند.
– در صورت نتایج نامطلوب، خود را مقصر می‌دانند و در صورت حصول نتایج مطلوب، آن را به افراد دیگر و عوامل بیرونی نسبت می‌دهند.
– برای رسیدن به دستاوردهای عالی و ماندگار، اراده‌ای راسخ دارند، هر چه قدر که دشوار باشد.

کالینز عنوان می‌کند که رهبری سطح پنجم تنها عامل تبدیل یک سازمان از خوب به عالی نیست، بلکه همراه کردن افراد درست با سازمان و ایجاد فرهنگ انضباط نیز از عوامل تاثیرگذار است.

 

رهبران سطح پنجم در تلاش‌اند که خودخواهی و غرور را از خود دور کنند. آن‌ها به دنبال اهداف بزرگتر یعنی تعالی سازمان هستند. آن‌ها به طرز باورنکردنی جاه‌طلب هستند اما تمرکز و اولویت خود را بر سازمان‌شان متمرکز می‌کنند، نه خودشان!

نشریه فوربس نام جیم کالینز را در کنار اسامی بزرگانی چون جک ولش، مارک زاکربرگ، وارن بافت و ریچارد برانسون در سال ۲۰۱۷ در فهرست صد مغز زنده‌ی کسب و کار معرفی کرده‌است. جیم کالینز دارای مدرک کارشناسی ریاضی و MBA از دانشگاه استنفورد است.

کتاب‌های نوشته شده توسط جیم کالینز

کتاب‌های جیم کالینز عموما پرفروش و منابعی معتبر در دنیای کسب و کار به حساب می‌آیند. از جمله این کتاب‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- ساختن برای ماندن
۲- از خوب به عالی
۳- از عرش تا فرش
۴- انتخاب عالی
۵- فراتر از کارآفرینی

 

مطالعه بیشتر:
معرفی کتاب از خوب به عالی

طراحی سایت توسط تژوال

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111