Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
بیوتکنولوژی صنعتی یکی از محور های شتابدهنده زیستی بن‌دا لب - بُن‌دا لَب بندا لب

بیوتکنولوژی صنعتی یکی از محور های شتابدهنده زیستی بن‌دا لب

علم زیست‌شناسی یا علوم زندگی (Life Sciences) پر از شاخه‌های مختلف است که نقطه‌ی مشترک همه‌ی آن‌ها این است که همه جا پای سلول‌های زنده در میان است. سلول‌های زنده اعم از جانوری و گیاهی و میکروبی را می‌توان از زوایای مختلف بررسی کرد. با عینک یک بیوتکنولوژیست صنعتی هر سلول مثل یک کارخانه‌ی میکروسکوپی است که ورودی‌هایی دارد و محصولاتی تولید می‌کند و در عین حال به چشم برهم زدنی تکثیر می‌شود. این کارخانه‌های میکروسکوپی همان فلفل نبین چه ریزه‌هایی هستند که اگر دوستشان بداریم، به آن‌ها غذاهایی را که دوست دارند بدهیم و مواظبشان باشیم مثل سرباز های آماده به خدمتند که می‌توانند به صنعت یک کشور رونق بدهند و حتی به کمک آینده‌ی زمین و نسل‌های بعدی بیایند. جالب نیست که ما انسان‌های در ابعاد متر تا این حد نیازمند به موجوداتی میکروسکوپی باشیم که از شدت کوچکی دیده نمی‌شوند و میلیون‌ها بار از ما کوچکترند؟!

تصور کنید که اجزای محیط کشت مواد اولیه و مولکول‌هایی از جمله پروتئین‌های نوترکیب، سوخت‌های زیستی، بیوپلیمرها و آنتی بیوتیک‌ها محصولات این کارخانه هستند. هسته‌ی سلول که حاوی DNA یا ژنوم سلول است را می‌توان به واحد تحقیق و توسعه و البته مدیریت کارخانه تشبیه کرد که حل مشکلات خط تولید و گرفتن تصمیم‌های اساسی را برعهده دارد. و هر کارخانه‌ای باید یک سری ماشین و ابزار داشته باشد، آنزیم‌ها را می‌توان به دستگاه‌های تمام اتوماتیک این کارخانه تشبیه کرد که کارشان را خوب بلدند و در سریع‌ترین و دقیق‌ترین حالت ممکن کارها را پیش می‌برند. از این رو اصطلاح “Cell Factories” مورد علاقه‌ی اکثر بیوتکنولوژیست‌های صنعتی است و ژورنال معتبری به این نام نیز تحقیقات این حوزه را پوشش می‌دهد.

 بیوتکنولوژی-صنعتی-سلول-بن-دا-لب-کارخانه-1.jpg

با چنین دیدگاهی بیوتکنولوژی صنعتی بر کاربرد سلول‌های گیاهی و جانوری و میکروبی به منظور تولید بیومولکول‌هایی که به کیفیت زندگی انسان‌ها، اقتصاد و پایداری زیستی کمک می‌کند، تاکید دارد. البته همیشه محصول این کارخانه‌ها مدنظر نیست گاهی خود این سلول‌ها نیز به مصرف می‌رسند از جمله میکروارگانیسم‌های پروبیوتیک و یا پروتئین تک‌یاخته (SCP).

یکی مهم‌ترین از حوزه‌های مورد توجه در بیوتکنولوژی صنعتی، کاربرد سلول‌های میکروبی یا میکروارگانیسم‌ها به منظور تولید محصولات ارزشمند است. شاید باور این واقعیت که حدود تنها کمتر از 1درصد از میکروب‌های موجود روی زمین برای انسان بیماری‌زا هستند سخت باشد، اما این یک واقعیت است که بیش از 99  درصد از میکروب‌ها بی‌خطر و یا مفیدند. بنابراین تمرکز حوزه‌ی بیوتکنولوژی صنعتی روی این میکروارگانیسم‌های بی خطر یا GRAS است و با میکروارگانیسم‌های پاتوژن یا بیماری‌زا کاری ندارد مگر بخواهند در فرآیندهای صنعتی چون تخمیر اختلال ایجاد کنند.

یکی از محورهای شتابدهی بن‌دا لب بیوتکنولوژی صنعتی است. در این بخش ما بر فرآیندهای صنعتی تخمیر، تولید آنزیم‌های میکروبی و به طور ویژه مهندسی سویه تمرکز داریم. این حوزه برای ما آن قدر جذاب است که پر از انرژی و ایده هستیم و خواب‌های خوشی برای سلول‌های دوست‌داشتنی مخصوصا میکروارگانیسم‌های صنعتی دیده‌ایم. اگر شما نیز مثل ما به دنیای کارخانه‌های سلولی و شاخه‌های بیوتکنولوژی صنعتی علاقه‌مندید به ما بپیوندید تا با هم این دنیای زیبا را بیشتر بشناسیم و با نیروگرفتن از مفاهیم کارآفرینی و خلاقیت اتفاقات بزرگی را رقم بزنیم.

بیشتر مطالعه کنید:

چگونه غیر قابل جایگزین شویم؟

طراحی سایت توسط تژوال

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111