Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
جلسه معارفه‌ی استارتاپ‌های بن‌دا لب با موضوع "آشنایی با طرح کسب و کار" - بُن‌دا لَب بندا لب
کسب و کار بندا لب زیست فناوری

جلسه معارفه‌ی استارتاپ‌های بن‌دا لب با موضوع “آشنایی با طرح کسب و کار”

اولین جلسه معارفه‌ی استارتاپ‌های بن‌دا لب با موضوع “آشنایی با طرح کسب و کار”  در تاریخ 17 آبان سال جاری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

 با توجه به اینکه از جمله خدمات مهم بن‌دا لب تدوین و تکمیل طرح کسب و کار استارتاپ است و از تیم‌های خود انتظار دارد تا در پایان دوره شتابدهی طرح کسب و کار خود را برای ارائه به سرمایه‌گذار آماده داشته باشند، در طول این مسیر با برنامه‌ریزی‌های مشخص و شخصی سازی شده برای هر تیم این خدمت را ارائه می‌دهد. در همین راستا اولین جلسه معارفه استارتاپ‌ها با محوریت این موضوع جهت آشنایی تیم‌ها با اجزای طرح‌کسب و کار و استانداردهای آن تشکیل شد و برنامه‌ی اجرایی هر تیم مشخص گردید.

 ابتدا تیم‌ها با بوم کسب و کار (Business Model Canvas) آشنا شده و به هر تیم فرصت داده شد تا مدل را برای کسب و کار خود تکمیل کند. این مدل هم به بن‌دا لب و هم به تیم‌ها کمک می‌کند تا به طور کلی با کسب و کار مورد نظر در یک چهارچوب مشخص آشنا شوند و در واقع برای ورود به تدوین طرح کسب و کار است. همچنین تیم بن‌دا لب از بررسی بوم کسب و کار متوجه می‌شود تا هر تیم تا چه میزان بر جوانب مختلف کسب و کار خود آشنا است و کمک می‌کند تا در ادامه برنامه شتابدهی و توسعه کسب و کار را بهتر و اختصاصی‌تر برای هر تیم تعریف کند.

 در ادامه با ورود به بحث طرح کسب و کار، هدف از نوشتن کسب و کار و اجزای یک کسب وکار استاندارد با تمرکز بر کسب و کارهای حوزه زیست‌فناوری ارائه گردید.

 یکی دیگر از موارد مهمی که در این جلسه تبیین گشت تفاوت طرح کسب وکار (Business Plan) و مدل کسب و کار (Businee Model) بود چراکه این دو موضوع اغلب توسط افراد با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شود. به طور کلی مدل کسب و کار به عنوان یکی از اجزای طرح کسب و کار می‌باشد که از نظر ما مهمترین بخش آن را شامل می‌شود چرا که به سرمایه‌گذار و دیگر مخاطبان طرح کسب و کار توضیح می‌دهد که کسب و کار مطرح شده چگونه قرار است در بازار مطرح شده و با استفاده از منابع اشاره شده، و با همکاری دیگر بازیگران، درآمد پایدار و پویایی را ایجاد کند. برای روشن شدن موضوع مثال‌هایی از مدل‌های کسب و کار شناخته شده و ثابت شده در صنعت زیست‌فناوری ارائه گشت که شامل مدل‌های FIPCO، FIPNET، CMO، CRDO  و غیره بودند.

از جمله مواردی که جزء طرح کسب وکار استارتاپ‌های حوزه زیست‌فناوری است بخش پشتوانه علمی و توصیف فناوری است و تیم‌ها باید به طور دقیق به آن بپردازند. چراکه محصول یا خدمت ارائه شده توسط استارتاپ‌های این حوزه دستاورد تحقیقات آزمایشگاهی چند ساله فناوران است که قطعا مستندات علمی به پشتوانه آن تولید گردیده است و تیم‌ها باید بتوانند مسیر تحقیقاتی خود در راستای رسیدن به محصول/خدمت ارائه شده را به طور شفاف برای مخاطبان طرح کسب و کار ارائه دهند تا فناوری استفاده شده و یا توسعه یافته و چالش‌های مبتنی به طور کامل شفاف گردد. همچنین تیم‌ها باید نتایج تکمیلی فعالیت‌های آزمایشگاهی را به پیوست طرح کسب و کار ضمیمه کنند فلذا مستندسازی در طول توسعه محصول امری ضروری است و باید در تدوین و نگهداری آن‌ها نهایت دقت صورت پذیرد.

شایان ذکر هست که طراحی مدل کسب وکار و تکمیل طرح کسب و کار برای استارتاپ‌های بن‌دا لب در طول دوره شتابدهی و با کمک منتورهای تخصصی بن‌دا لب که از حوزه کسب و کار هر تیم آگاه هستند، صورت خواهد گرفت.

طراحی سایت توسط تژوال

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111