Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
داستان Amgen: موفقیت بیوتکنولوژی - از توسعه دارو تا بازار انبوه - بُن‌دا لَب - شتابدهنده بندا لب بندا لب
امژن amgen بیوتکنولوژی

داستان Amgen: موفقیت بیوتکنولوژی – از توسعه دارو تا بازار انبوه

هنگامی که Amgen، در سال 1980 تأسیس شد، صنعت بیوتکنولوژی تقریبا ناشناخته بود. شرکت Cetus، که به عنوان اولین شرکت بیوتکنولوژی در جهان نام برده می‌شود با چالش سو مدیریت روبرو شده بود،William Bowes، مدیر مالی و عضو هیئت مدیره، کاملا ناامید شده بود. بنابراین، Bowes هیئت مدیره Cetus را رها کرد تا ژنتیک مولکولی کاربردی (Amgen) را پایه‌گذاری کند. در قدم اول Bowes، Winston Salser، دانشمند UCLA را استخدام كرد تا با وی در شركت جدید همکاری كند.

Salser شروع به استخدام یک هیئت مشاوره علمی حرفه‌ای کرد. Bowes با حضور اعضای هیئت مدیره مشاوره مجرب، توانست 200،000 دلار سرمایه اولیه از شش سرمایه‌گذار خطرپذیر را جمع کند. با این بودجه، Amgen رئیس سابق بخش تشخیصی آزمایشگاههای Abbott، George Rathmann را به عنوان مدیرعامل شرکت جدید استخدام کرد. Rathmann بلافاصله تصمیم گرفت تا جهت شروع فعالیت شرکت، مقداری زیادی سرمایه را از طریق فروش سهام بدست آورد. در ابتدا، سرمایه‌گذاران خطرپذیر از سرمایه‌گذاری در یک شرکت جدید و در یک صنعت نسبتاً ناشناخته اجتناب می‌کردند. در آن زمان، انسولین تنها ماده مهندسی ژنتیکی بود که برای استفاده انسان تأیید شده بود و سرمایه‌گذاری در بیوتکنولوژی بسیار خطرناک به نظر می‌رسید. برای حل مشکل، Rathmann به سرمایه گذاران بالقوه استراتژیک نزدیک شد و با موفقیت بودجه لازم را از طریق واگذاری سهام از آزمایشگاه‌های Abbott و شرکت Tosco تأمین کرد. پس از تأیید حمایت مالی توسط این شرکت‌های بزرگ، Rathmann مبلغ 19.4 میلیون دلار دیگر را برای دوره بعدی مطرح کرد که با تایید دوباره این شرکت‌ها مواجه شد. در آن زمان، این بیشترین مقدار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در یک شرکتی بود که در حوزه مهندسی ژنتیک فعالیت می‌کرد.

در سال 1982، Amgen مناقصه‌ای را برای افزایش 42.3 میلیون دلار پیشنهاد داد. این اتفاق بعد از ارائه موفقیت‌آمیز IPO شرکت رقیب Genentech روی داد، که هیجان بیوتکنولوژی کوتاه مدتی را در وال استریت ایجاد کرد.

یکی از بزرگترین چالش‌های اولیه در Amgen انتخاب محصول مناسب برای توسعه بود. این شرکت بدین منظور محققان شاخص شرکت‌های بزرگ داروسازی استخدام کرد تا به ارزیابی زمینه‌های مختلف تحقیق و توسعه بپردازند. تا سال 1983، Amgen 185 کارمند را استخدام کرد. Amgen هزینه‌های زیادی را خرج کرد و هنوز محصولی را برای انسان ارائه نکرد. در عوض، Amgen بر روی طراحی هورمون‌های رشد دام، آنزیم های شوینده و سایر پیشنهادات سودآور متمرکز شده بود که می‌توانست جریان درآمدی خوبی را برای شرکت داشته باشد.

Rathmann یک دانشمند بیزنس بود که عملیات تحقیق و توسعه شرکت را با جدول زمانی دقیق و اهداف دقیق اداره می‌کرد. در حالی که سایر شرکت‌های بیوتکنولوژی برای شناسایی و توسعه مجموعه‌ای از محصولات جدید بدون در نظر گرفتن پتانسیل بازار، میلیون‌ها دلار خرج می‌کردند، Rathmann اصرار داشت که Amgen فقط محصولاتی را هدف قرار دهد که از پتانسیل بازاری خوبی برخوردار باشند. سرانجام این شرکت پنج محصول درمانی را شناسایی کرد، سپس تمرکز را به یک محصول منعطف کردند. Amgen می‌خواست ژن اریتروپویتین (EPO) را جدا و کلون کند، این ژن مسئول تحریک تولید گلبول‌های قرمز است. در اکتبر سال 1983، دانشمند Amgen ، Fu-Kuen Lin سرانجام ژن EPO را جدا کرد و با استفاده از سلول‌های تخمدان از یک همستر چینی، آن را کلون کرد. Amgen با تأمین بودجه اولیه کافی از فروش مجوز بهترین اکتشافات خود جلوگیری کرد، هم‌چنین از طولانی شدن روند تصویب FDA نیز جان سالم به در برد و در سال 1989 حق فروش Epogen، داروی EPO خود را دریافت کرد. چهار سال قبل، Amgen با Kirin Brewery تجارت مشترکی را ایجاد کرده بود.

Amgen در ازای دست‌یابی به فناوری تولید برای داروی جدید خود برخی از حقوق بازاریابی بین‌المللی خود را واگذار کرد. از آن‌جا که Rathmann خیلی زود در بازاریابی سرمایه‌گذاری کرده بود، شرط‌بندی شركت بر روی تسهیلات تولید 20 میلیون دلاری سه سال قبل از تأیید Epogen توسطFDA ، Amgen را در موقعیتی مناسبی قرار داد كه از بازار غیرقابل رقابت برای محصولات مبتنی بر EPO استفاده كند.

دلایل موفقیت امژن
 بندا-لب-امژن

سی سال بعد، این شرکت 15 میلیارد دلار درآمد سالانه کسب کرد و 14000 نفر را در آمریکای شمالی، اروپا، آسیا، استرالیا و خاورمیانه استخدام کرد. بنیانگذاران Amgen موفق شدند در دورانی که سرمایه‌گذاری خطر پذیر و بیوتکنولوژی هر دو برای جهان جدید بودند، داروی‌های درمانی منحصر به فردی را به بازار بیاورند.

مطالعه بیشتر:
گران ترین معامله در صنعت بیوتکنولوژی

طراحی سایت توسط تژوال

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111