Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
ساعت ‌سازی، نه ساعت گویی - بُن‌دا لَب معرفی کتاب - شتابدهنده زیستی بن دا لب بندا لب
ساختن برای ماندن شتابدهنده زیستی بن دا لب ساعت گویی

ساعت ‌سازی، نه ساعت گویی

تمام فکر و ذکر من ایجاد بهترین فروشگاه خرده‌فروشی بوده‌است. همین و بس! این طور نبوده‌است که فقط فکر پر کردن جیبم باشم.
سام والتن
بنیان‌گذار فروشگاه‌های زنجیره‌ای وال‌مارت

داشتن فکر بکر، یا داشتن جذبه در رهبری، چیزی در حد “گفتن وقت” است. اما ساختن شرکتی که تا مدت‌ها پس از رفتن رهبر بتواند انواع کالا را تولید کند و در کار خود موفق باشد، مثل “ساختن ساعت” است. سازندگان شرکت‌های آرمانی به “ساختن ساعت” گرایش داشتند، نه ” گفتن وقت”.

فکر و ذکر آن‌ها ساختن و بنا کردن “سازمان” بوده‌است – ساعتی که تیک‌تاک کند. هدف اصلی این نبوده که با فکر تولید یک کالای مطلوب، در فرصت مناسب به بازار یورش برده و بر گرده اسب رشد سوار شوند. این افراد به جای آن که در فکر کسب خصلت‌های فردی مورد نیاز مدیریت آرمانی باشند، با رویکردی معمارانه، در فکر ایجاد خصلت‌های شرکت‌های آرمانی در سازمان‌ها هستند. دستاورد اصلی آن‌ها، ایجاد فکر ‌بکر در دنیای عمل، یا نشان دادن شخصیت فرمند خود نبوده‌است. بزرگ‌ترین دستاورد آن‌ها “اصل و خود شرکت” و فلسفه وجودی آن است.

شواهد تحقیقات متعدد بر دو افسانه رایج بین مردم و دانشکده‌های مدیریت بازرگانی، خط بطلان کشیده‌است: افسانه فکر بکر و افسانه رهبر کبیر و فرمند.

یکی از نتیجه‌گیری‌های بسیار مهم و جالب پژوهش انجام گرفته این بود که ایجاد و بنای شرکت‌های آرمانی ابدا مستلزم فکر بکر یا رهبر کبیر و فرمند نیست. در واقع شواهد بسیاری وجود دارد که اثبات می‌کند احتمال وجود رابطه‌ی عکس بین طرح فکر بکر از سوی رهبران فرمند و بنای شرکت‌های آرمانی وجود دارد.

رهبران، مدیران ارشدی هستند که در تمامی دوران‌های بحرانی شرکت، از جنبه‌های مختلف بر حیات شرکت تاثیر دارند‌، مقاومت و ایستادگی آن‌ها و غلبه بر موانع و نابسامانی‌ها، جذب نیرو‌های متعدد، انگیزه دادن و بسیج نیروها در راه تحقق هدف‌ها، از جمله ویژگی‌های رهبران است

هدف از مقایسه‌ای که در ادامه خواهد آمد این است که این شرکت‌ها ( آرمانی و طرف مقایسه) در دوران شکل‌گیری و تکامل خود، این قبیل رهبران و چهره‌های شاخص را داشته‌اند و بنابراین از بابت رهبر و رهبری، تفاوتی بین این دو شرکت نیست.

جانسن‌اند‌جانسن در مقابل بریستول مایزر

شرکت جانسن‌اند‌جانسن یک شرکت چندملیتی می‌باشد که در نیوجرسی آمریکا واقع است. این شرکت با اهداف دارویی در سال ۱۸۸۶ توسط آر. دابلیو. جانسن تاسیس گردید. این شرکت که در لیست Fortune 500 نیز خودنمایی می‌کند محصولات خود را در ۱۷۵ کشور به فروش می‌رساند و در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۷۰ میلیارد دلار درآمد داشته‌است و این عدد در سال ۲۰۱۷ به ۷۶ میلیارد دلار رسیده است.

در طرف دیگر این مقایسه، بیستول مایزر نیز شرکتی دارویی است که در شهر نیویورک آمریکا قراردارد. این شرکت در سال ۱۸۸۷ توسط ویلیام بریستول تاسیس گردید و امروزه در زمینه‌های دارویی از جمله درمان سرطان، ایدز، بیماری‌های قلبی و هپاتیت فعالیت داشته‌است. درآمد سالیانه‌ی این شرکت در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۲۱ میلیارد دلار بوده‌است.

مطالعات بر نمودار درآمد این دو شرکت تقریبا همسن، نشان می‌دهد که غیر از بازه‌ی محدودی شرکت جانسن‌اند‌جانسن نسبت به شرکت بریستول مایزر برتری نسبی داشته است اما از تابستان سال ۲۰۱۶ به بعد افت زیادی در سهام بریستول مایزر به وجود آمده ‌است. اگر چه این افت ارزش سهام، توجه‌سرمایه گذاران را به این مجموعه افزایش داده‌است چرا که سهام ارزان‌تر و بیش‌تری را می‌توانند خریداری کنند اما در واقعیت چه چیزی موجب این تفاوت فاحش بین دو شرکت آمریکایی شده‌است؟

طبق نظر نویسنده‌ی کتاب ساختن برای ماندن، تفاوت فاحشی بین بنیان‌گذاران این دو شرکت از نظر توان رهبری وجود نداشته‌است اما آنچه تفاوت ایجاد می‌کند پروسه‌ی ساعت‌سازی آر. دبلیو جاسن است در حالی که ویلیام بریستول مشغول ساعت گویی بوده‌است.
البته توجه کنید که این ساعت در ایالت ‌متحده‌ ی ‌آمریکا، مثل ساعت تیوتونی یا داروینی، سرد و ماشینی نیست. این ساعت مبتنی بر آرمان‌ها و ارزش‌های انسانی‌ است. ساعتی است جاندار که برای نیاز‌ها و خواسته‌های انسانی ساخته شده‌است!

طراحی سایت توسط تژوال

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111