Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
چگونه غیر قابل جایگزین شویم؟ - بُن‌دا لَب بندا لب

چگونه غیر قابل جایگزین شویم؟

بدون شک مسیر تغییر از شرایط معمولی و قابل جایگزین و تبدیل شدن به مهره‌ای حیاتی و غیر قابل جایگزین در هر سیستمی و با هر کالبدی، در استفاده از فرصت‌ها و نوع نگرش و رفتار ما نهفته است. فرصت‌هایی که نیازمند به تعبیر بر اساس قوانین حاکم و متاثر از تغییرات آنها هستند و بعضا می‌توانند منشا تغییر مسیر زندگیمان، در جهت مثبت باشند.

اینکه همرنگ جماعت شویم و معمولی بمانیم و یا اینکه متمایز و غیر قابل جایگزین باشیم، همه در گرو تصمیم ما در استفاده از فرصت‌ها خلاصه می‌گردد. در دنیای به شدت پویای امروز معمولی بودن خطرناک است و اگر بخواهیم به مهره‌ای حیاتی تبدیل شویم نباید از تغییر و تصمیمات جدید برای خروج از منطقه‌ی امن خود بهراسیم.

کتاب مهره‌ی حیاتی اثر ست گودین سیزده فصل دارد و مناسب همه‌ی افرادی است که دغدغه‌ی پیشرفت و توسعه پایدار در زندگی و کسب و کار خود را دارند و به جای اکتفا به خوب بودن خواهان خلق هنرهای با اهمیت هستند. این کتاب نه تنها برای ارتقای جایگاه شغلی افراد، بلکه در طرز تفکر آن‌ها نسبت به قدرت اراده‌شان برای تغییر در رفتار و عملکرد نیز مفید است.

تفاوت اصلی مهره‌های غیر قابل جایگزین با همنوعان قابل جایگزین خود بیشتر از مهارت، مربوط به طرز فکر و نوع رفتار آنها در مواجهه با فرصت‌هاست.

مزیت رقابتی‌ای که جامعه‌ی صنعتی و نیازمند به نوآوری امروز طلب دارد فردی است نوآور، آشنا به صنعت و تکنولوژی، با ارتباطات بیشتر و سرد و گرم چشیده‌تر. کسی که علاقه و انرژی زیادی داشته باشد و بتواند همه‌چیز را همان‌طوری که هستند ببيند و بدون هیچ تشویش و اضطرابی، با تصمیم‌گیری‌های درست، با اولویت‌های مختلف مبارزه کند. کسی که در مواجهه با تغییر، انعطاف‌پذیر و در برابر سردرگمی‌ها، با حوصله باشد.

وجه مشترک تمامی صفات مذکور قابلیت دستیابی به آنها است، در واقع صفاتی اکستسابی هستند و چنین می‌توان برداشت کرد که هیچکس به صورت پیش فرض و خدادادی مهره‌ی حیاتی و غیر قابل جایگزین آفریده نشده‌است.

بنابراین افراد شاخص در سازمان و تیم که به گونه‌ای موفقیت کار و پروژه، گره خورده به خدمات آنهاست، موجوداتی فضایی نیستند و بدون شک رسیدن به آن جایگاه برای هرکسی قابل تصور است و این توجیه که آنها، از ما بهتر هستند و این کار من نیست قابل قبول نیست.

این طرز تفکر نه تنها خود ما را در مواجهه با شکست قرار می‌دهد بلکه می‌تواند کل سیستم و یا کسب وکار ما را مختل و با مشکل مواجه سازد.

فشرده‌ترین شکل بیان ایده‌ی ست گادین، استفاده از واژه‌ای است که روی جلد کتاب هم نقش بسته است :Indispensable یا غیرقابل‌جایگزینی.

حرف ست گادین این است که ما در هر سازمان و مجموعه‌ای که کار می‌کنیم، باید بکوشیم غیرقابل جایگزین باشیم.

هنرمند یا کارمند: ست گودین مهره‌ی حیاتی را به هنرمند تشبیه می‌کند. او می‌خواهد به خواننده‌ی خود کمک کند که کار خود را فراتر از شغل و اشتغال ببیند.

شغل یعنی چیزی که به آن مشغولیم؛ همین و نه بیشتر و کسی که خود را شاغل می‌داند و مشغول بودن برایش کفایت کند، دستاورد بزرگی خلق نخواهد کرد .به همین علت،‌ ست گودین ترجیح می‌دهد واژه‌ی هنرمند را به‌کار بگیرد.

نویسنده و ارائه‌دهنده: دکتر فرشید شریفیان
طراحی سایت توسط تژوال

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111