Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
TAM ،SAM و SOM محصول شما چقدر است؟ - بُن‌دا لَب شتابدهنده زیستی بندا لب بندا لب
حجم بازار tam sam بندا لب

TAM ،SAM و SOM محصول شما چقدر است؟

حجم بازار جزء اولین واژگانی است که استارپ ها با آن مواجه می‌شوند. سوال ساده‌ایی که در ابتدای مسیر از آنها پرسیده میشود. بازار محصول شما چه قدر است؟

 

دانستن اینکه محصول شما امکان پاسخ‌گویی به نیاز چه بازاری را دارد، شما امکان دسترسی به چه بازاری را خواهید داشت و در نهایت پیش‌بینی شما برای به دست آوردن چه حجمی از این بازار است، مهم‌ترین قسمت‌های یک مدل کسب و کار را تشکیل میدهد. اینجا است که پیدا کردن TAM، SAM و SOM محصول میتواند به شما در پاسخ‌گویی به این سوالات کمک کند. 

 

Total Addressable Market یا TAM کل تقاضایی که در حالت ایده‌آل برای محصول شما وجود دارد که میتوان آن را با در نظر گرفتن تعداد کل مشتریان بالقوه و حداکثر پولی که آنها ممکن است برای محصول شما خرج کنند به دست آورد. برای یافتن TAM خود، باید بهترین شرایط را برای شرکت خود تصور کنید. جهانی را تصور کنید که دارای توزیع نامحدود و بدون رقابت است.

 

Serviceable Addressable Market یا SAM قسمتی از بازار کل است که امکان رساندن محصول شما به آن وجود دارد. در واقع SAM تعداد مشتریانی را شامل می‌شود که شما امکان دسترسی به آنها را دارید همراه با هزینه‌ایی که ممکن است برای محصول شما پرداخت کنند. اینجا عوامل مختلفی مثل موقعیت جغرافیایی بازار شما را محدود و سهم کیک شما را کوچک‌تر خواهد کرد. در مورد کسب و کارهای مختلف قید و شرط‌هایی که SAM را نسبت به TAM کوچکتر می‌کند متفاوت است. با این حال حتی این سهم کیک کوچک شده نیز تماما برای شما نیست!

 

Serviceable Obtainable Market یا SOM بخشی از SAM که شما می‌توانید تصاحب کنید. یعنی واقع‌بینانه‌ترین تخمین و یا انتظاری که از پتانسیل فعلی محصولتان دارید.

 

SOM پتانسیلی است که شما برای محصول‌تان تخمین میزنید تا در رقابت با دیگر محصولات به فروش برسد. این حجم از بازار نشان میدهد که چه تعداد مشتری در بازار هدف شما در مدت زمان مشخص، واقعاً محصول شما را انتخاب میکنند و میخرند!

نويسنده و ارائه دهنده: دکتر مهرناز انتصاری

 

بیشتر مطالعه کنید:

کار عمیق

 

طراحی سایت توسط تژوال

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111