Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
ارزش‌گذاری استارتاپ‌های زیست‌فناوری - بُن‌دا لَب ارزش‌گذاری زیست‌فناوری بالینی بندا لب
ارزش‌گذاری

ارزش‌گذاری استارتاپ‌های زیست‌فناوری

ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها معمولا مسئله‌ی چالش برانگیزی برای استارتاپ‌ها و همچنین مراکز نوآوری است. تنوع استارتاپ‌ها، صنعت مورد نظر، بازار محصول، هزینه‌ها و … مواردی هستند که برای هر شرکت و یا استارتاپ می‌تواند منحصر به فرد باشد و همین مسائل در ارزش‌گذاری چالش‌های جدی محسوب می‌شوند.

 با این حال تعداد زیادی روش برای ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها وجود دارد که بسته به مرحله‌ی (stage) استارتاپ از آنها استفاده می‌شود. معمولا در مراحل ابتدایی، روش‌ها کیفی است، درصورتی که استارتاپ‌ها به مرحله‌ای برسند که بتوان در مورد درآمدها و هزینه‌های آنها پیش‌بینی معقولی انجام داد، روش‌ها کمی می‌شوند.

 دقت کنیم که در هر سرمایه‌گذاری، بازده مورد انتظار تابعی از ریسک آن سرمایه‌گذاری است. طبیعتا زمانی ریسک بیشتری را تحمل می‌کنیم که به دنبال بازدهی بیشتر باشیم. بنابراین مسئله‌ی ریسک و بازده در ارزش‌گذاری و سرمایه‌گذاری همیشه و همیشه از اهمیت بالایی برخوردار بوده که دقت بالایی را در محاسبه آن می‌طلبد.

 حال در ارزش‌گذاری استارتاپ‌های زیست‌فناوری اوضاع کمی پیچیده‌تر می‌شود. علاوه بر ریسک‌های کسب و کاری، ریسک‌های فنی هم وجود دارد که این ریسک فنی برگرفته از ماهیت و ذات این حوزه است.

 بسیاری از تحقیقات در این حوزه ممکن است پس از هزینه‌های هنگفت، هیچ‌گاه به نتیجه نرسد. بسیاری از محصولات این حوزه پس از تهیه نمونه اولیه، قبل از تجاری شدن و ورود به بازار، باید وارد فازهای مطالعات پیش‌بالینی و بالینی شوند تا از سازمان غذا و دارو تاییدیه موفقیت محصول را بگیرند. در تمامی این فازهای مطالعات بالینی (Clinical trial) ممکن است طرح شکست بخورد. فلذا در حوزه‌ی زیست فناوری ریسک موفقیت این فازها باید در ارزش‌گذاری دیده شود. در اینجا نکته مهم این است که حوزه‌های مختلف ( مثلا قلب، مغز و اعصاب و …) درصدهای موفقیت متفاوتی در فازهای مطالعات بالینی دارند. بنابراین ریسک تمام حوزه‌ها یکسان نیست.

 مسئله‌ی مهم بعدی زمان است. می‌دانیم که پول دارای ارزش زمانی است. ارزش زمانی پول (time value of money) که به اختصار TVM گفته می‌شود، یعنی پولی که اکنون در اختیار دارید، بهتر و با ارزش‌تر از پولی است که به همین مقدار در آینده خواهید داشت. زیرا علاوه بر اینکه به شما توان و قدرت خرید و سرمایه‌گذاری می‌دهد، بلکه با توجه به تورم، بعدها این توان کاهش می‌یابد و موقعیت سرمایه‌گذاری فعلی نیز از دست خواهد رفت.

 بنابراین در ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها مخصوصا استارتاپ‌های حوزه زیست فناوری، این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد. تحقیقات زمان‌بر و همچنین فرآیند طولانی مطالعات بالینی برای اخذ مجوز و ورود به بازار در ارزش استارتاپ بسیار اثرگذار است.

با ترکیبی از موارد فوق می‌توان مدلی برای ارزش‌گذاری استارتاپ‌های حوزه زیست فناوری ساخت که کار دشواری است. با مطالعه استارتاپ‌های موفق زیست ‌فناوری دنیا، می‌توان فهمید که این استارتاپ‌ها در صورت موفق شدن، ارزش بزرگی را خلق خواهند کرد.

 سرمایه‌گذاری درست، مدیریت ریسک و منابع و همچنین استفاده از افراد متخصص در این حوزه، می‌تواند عایدات زیادی برای سرمایه‌گذاران و فناوران داشته باشد.

 

مطالعه‌ی بیشتر:
چگونه دیگران را برای سرمایه گذاری بر روی طرح مان متقاعد کنیم؟
طراحی سایت توسط تژوال

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111