Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
استارتاپی که قارچ و دانه ذرت را تبدیل به گوشت می‌کند. - بُن‌دا لَب استارتاپ گوشت مصنوعی بندا لب
گوشت گیاهی

استارتاپی که قارچ و دانه ذرت را تبدیل به گوشت می‌کند.

تقاضای جهانی گوشت، به لطف جمعیت روزافزون جهانی در کشورهای در حال توسعه مانند چین و برزیل، افزایش می­‌یابد. انتظار می­‌رود تولید جهانی گوشت تا سال 2030 به 376 میلیون تن در سال برسد. تولید گوشت از طریق دامداری سنتی به مقادیر زیادی آب و غذای دام نیاز دارد. از این رو، زیست‌فناوری به کمک این صنعت آمده تا با جایگزین کردن پروتئین گیاهی، جواب‌گوی نیاز بازار و تقاضای رو به رشد آن باشد.
 بر اساس آماری که به تازگی توسط موسسه غذای خوب (GFI) و انجمن غذاهای گیاهی (PBFA) آمریکا منتشر شده، میزان فروش گوشت­‌های گیاهی در فروشگاه‌­های آمریکا از ابتدای سال تا انتهای 2۱ آوریل سال 2۰۱۹ به میزان ۹.۶% افزایش یافته است. این در حالی است که میزان فروش گوشت­‌های حیوانی تنها به میزان 2% افزایش یافته­‌است.
 شرکت 3F BIO روشی برای تولید جایگزین پروتئین حیوانات، توسعه داده است. این شرکت از محصولات غذایی مانند دانه‌­ی ذرت و گندم به عنوان محیط­ کشت گونه­‌ای از قارچ را­ تغذیه می­‌کند تا یک ماده سرشار از پروتئین به نام مایکوپروتئین Abunda تولید کند. مطابق گفته شرکت 3F BIO، این فرآیند بیش از 90% خوراک و آب کمتری از تولید گوشت گاو و بیش از 50% کمتر از تولید گوشت مرغ استفاده می­‌کند. با تولید مایکوپروتئین Abunda، این شرکت قصد دارد تا این ماده را به عنوان جایگزین محصولات گوشتی به بازار عرضه کند.
 مایکوپروتئین در فرمانتورهای 40 متری، ساخته شده و به مدت 5 هفته به طور مداوم فرآیند آن انجام می­‌شود. در 5 مرحله زیر می­‌توان روش فرآوری این مایکوپروتئین را ملاحظه کرد:
 مایکوپروتئین ماده اصلی موجود در طیف گسترده­‌ای از کالاها، از همبرگر تا لازانیا، برش­‌های ظریف گرفته تا سوسیس است.
3F BIO بخشی از یک پروژه با همکاری شرکت هلندی Mosa Meet است که طبق گفته Laird، مدیر عامل این شرکت، این کارخانه تولید 16000 تن پروتئین در سال را آغاز می­‌کند و می­‌تواند ظرفیت تولید را در نهایت به 50،000 تن در سال افزایش دهد.
 «چالش واقعی پروتئین به صورت پایدار، مقیاس‌پذیری آن برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد گوشت بر پایه گیاه است.» نمونه‌­های اخیر محصولات گیاهی در رستوران‌هایی مانند KFC و Burger King، زنجیره تأمین آن­ها را مقیاس پذیر نشان می­‌دهند که می­‌توانند میلیون­‌ها تن در سال تولید کنند.
 تولید گوشت سنتی به خصوص گوشت گاو، به آب، انرژی و زمین زیادی احتیاج دارد. همچنین عامل ایجاد گاز­های گلخانه­‌ای همچون متان نیز است. جایگزین پروتئین 3F BIO می‌­تواند به صنایع غذایی در سراسر جهان کمک کند. یکی از مزایای این شرکت نسبت به سایر شرکت­‍‌هایی که از میکروارگانیسم به عنوان جایگزین گوشت استفاده می­‌کنند، زمان ورود به بازار (Time to Market) بالای آن است. زیرا، مایکوپروتئین در حال حاضر در بسیاری از محصولات جایگزین پروتئین استفاده می­‌شود. علاوه بر این، سیستم تخمیر بدون ضایعات آن جزو مزیت­‌های برتری این شرکت است. به این صورت که از قند­های تخمیر نشده، فرآورده­‌های خوراکی و اتانول تولید می­‌کند.
این شرکت واقع در اسکاتلند و در سال 2015 تاسیس شد و در سال 2019، 24 میلیون یورو جذب سرمایه (Fundraised) کرد.

 

گوشت مصنوعی

مطالعه‌ی بیشتر: ورود گوشت های مصنوعی از سال آینده
منبع مطلب
طراحی سایت توسط تژوال

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111