Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
بزرگ‌ترین شرکت صنایع غذایی در جهان - بُن‌دا لَب صنایع غذایی شیر کارآفرین بندا لب
صنایع غذایی

بزرگ‌ترین شرکت صنایع غذایی در جهان

نستله یک  شرکت سوئیسی  با حوزه‌ی فعالیت بین‌المللی است و به عنوان بزرگ‌ترین شرکت غذایی جهان محسوب می‌شود به گونه‌ای که در ۱۸۹ کشور جهان، ۴۴۷ کارخانه دارد. از زیربرندهای مشهور این شرکت، سالانه درآمدی بیش از یک میلیارد دلار دارند.

 تاریخچه نستله به ۲ کارآفرین بر می‌گردد که هر کدام در زمینه صنایع غذایی و در اروپا شروع به فعالیت کردند. یکی از دیپلمات‌های آمریکایی در زوریخ به نام چارلز پیج به ظرفیت بالای بازار سوئیس برای تأسیس کارخانه‌ی شیر غلیظ توجه کرد، زیرا سوئیس به علت دسترسی آسان به بازار اروپا می‌توانست زمینه‌ را برای شروع یک کسب ‌وکار سودده فراهم کند.

 اولین صنعت تولید شیر بسته‌بندی شده در آمریکا توسط گیل باردن متولد شد. چارلز پیج قصد  داشت تا با کسب مجوز از باردن، محصولات شرکت او را با عنوان Borden Milk به بازار اروپا عرضه نماید. اما او در کسب مجور موفق نشد و تصمیم گرفت شرکت کوچک خود را به‌ نام Anglo- Swiss Condensed Milk در سوئیس تأسیس کند. با گذشت زمان، محصولات آن ‌در سرتا سر اروپا پخش شد و شیر بسته‌بندی شده‌ی غلیظ به عنوان محصولی شناخته شده در اروپا شد. بنیان‌گذار این شرکت در سال ۱۸۷۳ از دنیا رفت و شرکت به برادرش جورج و دیگر سرمایه‌گذاران سپرده شد. یک سال بعد، آن‌ها با خرید شرکتی مشابه در انگلستان، کسب ‌وکار خود را توسعه دادند. پیشرفت‌ها به‌حدی بود که پس از 4 سال فروش این شرکت به 4 برابر رسید.

 همزمان با پیج، یک داروساز معروف به نام هنری نستله، فروش جدید محصول خود را تحت عنوان Farine Lectee Nestle شروع کرد. این محصول تولیدی از شیرگاو برای نوزادان با مشکلات دریافت شیر مادر کاربرد داشت. بنیان‌گذار شرکت نستله در ۶۱ سالگی به فعالیت خود خاتمه داد و  خود را بازنشست کرد. یکی از نماینده‌های مجلس سوئیس به نام جولز مونرات که برای مدت طولانی به فکر خرید شرکت نستله بود، توانست در سال ۱۸۷۵ با پیشنهاد یک میلیون فرانکی، کسب و کار هنری را خریداری کند و شرکت در سال ۱۸۷۵ به Farine Lectee Henri Nestle  تغییر نام یافت و مونرات تحت سمت رئیس هیئت‌مدیره، مسئولیت‌دار آن شد.

 در سال ۱۸۷۷، رقابت جدی آنگلو سوئیس و نستله شروع شد. آنگلو سوئیس به منظور پیروزی در آن رقابت در تصمیم گرفت تا پنیر و شیر مخصوص کودکان و نوزادان را به محصولات خود اضافه کند. نستله نیز به عنوان یک رقیب جدی، شیر غلیظ را تحت برند خود به وارد کرد. در نهایت جورج پیج، پیشنهاد خرید و همکاری را به نستله داد، اما پاسخ منفی دریافت نمود. در نهایت در سال 1905، رقابت تنگاتنگ نستله و آلگلو سوئیس خاتمه یافت و منجر به ادغام این دو شرکت شد که زمینه را برای پیشرفت و موفقیت‌های بزرگ  شرکت ادغام شده فراهم آورد.

نستله در سال‌های اخیر

در پایان قرن بیستم میلادی، نستله دارای۵۰۰ کارخانه در ۷۸ کشور بود. فروش آن‌ها توانست رکورد ۷۰ میلیارد بازار سوئیس را بشکند و برند سوئیسی این شرکت به عنوان تنها بازیگر بزرگ صنعت غذایی جهان شناخته شد.

 در سال‌های اخیر، شرکت بزرگ نستله شروع به خرید و ادغام‌های متعددی کرده است تا بتواند محصولات و خدمات خود را هر چه گسترده‌تر ارائه کند. در زمینه صنایع غذایی، همکاری‌های مهمی هم انجام شده که به استارباکس به عنوان یکی از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان اشاره کرد. همکاری ۷.۱۵ میلیارد دلاری غول‌های بزرگ صنعت غذایی،‌ مجوز توزیع و فروش قهوه‌های برند استارباکس را در سرتا سر جهان و از طریق شبکه‌ی گسترده‌ی نستله،‌ فراهم کرد.

 آمار و رقم‌های سالیان آخر این شرکت نشان می‌دهد که درآمد شرکت در سال ۲۰۱۸ به حدود ۹۱ میلیارد دلار رسیده و تعداد کارمندان برند سوئیسی در سرتا سر جهان ۳۰۸ هزار نفر است. در میان دسته‌بندی‌های متنوع و جذاب محصولات شرکت نستله، نوشیدنی‌‌های پودری و مایع بیشترین نقش را ایفا می‌کند و پس از آن، بستنی و فراورده‌های شیر، غذاهای آماده و مواد اولیه‌ی پخت‌وپز، مکمل‌های غذایی و دارویی، غذای حیوانات خانگی، شیرینی و شکلات و آب در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند. در حال حاضر از آمریکا با میزان فروش ۴۳ درصد، به عنوان بزرگ ‌ترین بازار نستله یاد می‌شود. اکنون برند نستله در فهرست برترین برندهای وبسایت فوربز در رتبه‌ی ۵۴ دیده می‌شود.

 

     مطالعه‌ی بیشتر:
     ورود گوشت های مصنوعی از سال آینده
طراحی سایت توسط تژوال

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111