Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
داستان یک کارآفرین جوان: خانم فاطیما الزهرا الاترکچی - بُن‌دا لَب عفونت باکتری شتابدهنده‌ بن‌دا لب بندا لب
کارآفرین جوان

داستان یک کارآفرین جوان: خانم فاطیما الزهرا الاترکچی

فاطیما الزهرا الاترکچی یک کارآفرین جوان مقیم دانمارک موسس شرکت PreDiagnose و استاد دانشگاه Roskilde University است. وی به عنوان دانشجوی دکترا در دانشگاه فنی دانمارک، سنسوری سریع‌تر از روش‌های سنتی تولید کرد که می‌تواند وجود pseudomonas aeruginosa، به عنوان یک عفونت باکتریایی مشکل‌ساز برای افراد دارای سیستم ایمنی آسیب دیده را تشخیص دهد. وی شرکت PreDiagnose را برای توسعه، گسترش و تجاری‌سازی تحقیقات خود تأسیس کرد. این شرکت براساس روشی برای تشخیص سریع باکتری‌ها ساخته شده است و مأموریت آن این است که پزشکان را قادر به برقراری تماس‌های تشخیصی زودهنگام کند. او همچنین به عنوان یک سخنران بین‌المللیTED، گفتگوی TEDx وی در مورد استفاده از ارتباط باکتری‌ها برای تشخیص فعالیت بیماری‌زایی بیش از 1.4 میلیون بار مشاهده شده و به 19 زبان مختلف زیرنویس شده است.

این کارآفرین جوان برنده جوایز متعددی شده است. به عنوان مثال برنده جایزه استعداد بنیاد لوندبک. در فوریه 2019، او همچنین در لیست فناوران زیر 30 سال اروپا که فوربس منتشر می‌کند قرار گرفت.

 در ماه اکتبر ، فاطیما در پذیرش دکترای سالانه دکترا در DTU موفق به دریافت جایزه رساله دکترای سال شد. او با پایان‌نامه خود روشی جدید برای شناسایی یکی از مشکل‌سازترین باکتری‌ها با استفاده از نانوحسگر به صورت آسان‌تر ، سریع‌تر و حساس‌تر از سنسورهای موجود ایجاد کرده است. در مقایسه با کشت میکروبیولوژیکی، که معمولاً دو تا سه روز طول می‌کشد، روش جدید می‌تواند فقط در 30 ثانیه نتیجه بگیرد. نتایج این تحقیقات در مطالعات بالینی بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک در Rigshospitalet در کپنهاگ تأیید شده است. او سنسور را با استفاده از فناوری نانو و میکرو توسعه داده است. این ماده بسیار حساس است و با شناخت سیگنال‌های ارتباطی که باکتری‌ها هنگام آماده‌سازی برای ایجاد عفونت منتشر می‌کنند، کار می‌کند. مشکل بزرگ در تشخیص موجود عفونت‌های باکتریایی این است که روش فعلی حساسیت کافی را برای شناسایی آنها در مراحل اولیه ندارد. بنابراین بسیاری از بیماران پس از اینکه به آنها گفته شد که آلوده نشده‌اند، عمل جراحی را ترک می‌کنند، حتی اگر در واقع عفونت داشته باشند – در نتیجه تا چند ماه بعد عفونت تشخیص داده نمی‌شود و پیشرفت می کند.

 او از دانش جدیدی که در دوره‌ی دکترا خود توسعه داد به عنوان یک پل برای کارآفرینی و مدیریت شرکت  PreDiagnose استفاده کرد. با این حال، این کارآفرین موفق اغلب شب هنگام فرصت برای فعالیت‌های تحقیقاتی دارد، زیرا او مادر دو دختر خردسال نیز هست. او می‌گوید: “برای من مهم است که تحقیقات من یک مشکل واقعی را حل کند. برای آموزش دکترا هزینه زیادی صرف می‌شود، اما اغلب پایان‌نامه‌های دکتری به جای کمک به دیگران در یک قفسه قرار می‌گیرند. محققان به طور مداوم برنامه‌هایی را می‌نویسند که می‌خواهند بشر را نجات دهند. اما هنگامی که تحقیق به پایان رسید و منتشر شد – آنها اغلب در حرفه خود تمرکز می‌کنند. “

 تعجب‌آور نیست که بدانیم در دوران کودکی نیز فاطیما همیشه کسی بود که به بالاترین شاخه درختان صعود می‌کرد. جاه‌طلبی‌های او نیز به همین ترتیب است. او در همان دبستان علاقه خود را به علم نشان داد. وی بعدتر دانشکده فنی را در منطقه Sydhavn  کپنهاگ به پایان رساند، تحصیل در رشته فیزیک و فناوری نانو را در DTU انتخاب کرد و تحصیلات خود را با پایان‌نامه‌ای در زمینه مهندسی پزشکی و زیست‌شناسی مولکولی بر روی پدیده “سنجش حد نصاب”  تکمیل کرد. در واقع این روش به این صورت است که باکتری‌ها با استفاده از مولکول‌های سیگنال کوچک، تعداد کلی خود را به یکدیگر اطلاع می‌دهند. تا زمانی که تعداد باکتری‌ها کافی نباشد، سیگنال‌ها در محیط اطراف ناپدید می‌شوند، اما به محض رسیدن به تعداد کافی، باکتری‌ها جمع می‌شوند. باکتری‌ها احساس می‌کنند که در محیط اطراف آنها تغییر غلظت سیگنال ایجاد شده است، پس از آن واکنش های بیوشیمیایی را ایجاد می‌کنند تا از بقای خود اطمینان حاصل کنند – واکنش‌هایی که باعث بیماری ما می‌شوند.

 اگرچه در ده سال گذشته تحقیق در مورد سنجش حد نصاب انجام شده است، اما این اولین بار است که روشی سیگنال‌های باکتری را به طور دقیق در نمونه‌های بیمار اندازه‌گیری می‌کند.  فاطمه عنوان می‌کند: “به عنوان یک محقق، اغلب به شما گفته می‌شود که باید تمام ادبیات تحقیق پیشین را بخوانید – و بر اساس آن کار کنید. اما این فکر شما را قفل می‌کند و سپس در دام محققان دیگر می‌افتید. من به این مسئله نزدیک شدم که گویی یک منطقه تحقیقاتی دست نخورده است. این رویکرد منجر به این شده است که من بدانم باکتری‌های بیمار چیست ، زیرا می‌توانم زبانی را که صحبت می‌کنند ببینم”.

 در اوقات فراغت او کتاب‌هایی را در مورد تاریخ و سیاست می‌خواند و از وقفه‌های کوتاه در طول روز بیشترین استفاده را می‌کند. او همچنین یک نویسنده کتاب‌های علمی تخیلی است. وی در سن 14 سالگی اولین کتاب خود با عنوان “When War Broke Out” را منتشر کرد. این کتاب یک داستان علمی تخیلی درباره یک کلاس مدرسه در اوج جنگ جهانی دوم است. این روزها، او بیشتر داستان می‌نویسد. او همچنین در تلاش است پلتفرم های استارتاپ خود را برای اندازه گیری آلودگی در آب آشامیدنی توسعه دهد.

    مطالعه‌ی بیشتر:
    اعتماد به مخمر، تخمیر هوشمند و راه‌حل‌های سبز برای آینده‌ی زمین

طراحی سایت توسط تژوال

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111