Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
حوزه­‌ی زیست­‌فناوری چشم انداز اقتصاد زیست‌فناوری در جهان - بُن‌دا لَب در حوزه‌ی زیست‌فناوری بندا لب
اقتصاد زیستی

چشم انداز اقتصاد زیست‌فناوری در جهان

تا پیش از سال 2010 میــلادی، سرمایه­‌گذاری در حوزه­‌ی زیست‌­فناوری، اهمیت چندانی نداشت. در آن دوران سرمایه­‌گذاری شرکت­‌ها بیشتر بر روی صنایعی چون داروسازی بود. هنگامی که شرکت­‌هایی نظیر Amgen، Regeneron یا MorphoSys آغاز به کار کردند، شرکت‌­های زیست‌فناوری بسیار کمیاب بودند، تا اینکه در سال 2018 میلادی شرایط بـه گونه‌­ای دیگر تغییر یافت. در این سـال بخـش قابل ملاحظه­‌ای از سرمایه­‌گذاری­‌ها با جریان تندی به سوی شرکت­‌های خصوصی و استارتاپ‌­های حوزه‌­ی زیست‌­فناوری، سرازیر شدند. در این سال بود که شرکت‌های زیستی بیش از پیش رونق گرفته و توسعه یافتند. لذا، سال 2018 میلادی را می‌­توان سال تحول سرمایه‌­گذاری شرکت‌­ها در حوزه­‌ی زیست‌­فناوری نامید.

 سرمایه‌­گذارانی نه چندان مشهور، پول و سرمایه­‌ی خود را وارد شرکت­‌های نوپای زیست­‌فناوری کردند تا آن­ها را همچون فرزندان خود پرورش داده و هرچه سریع­تر وارد عرصه‌­ی صنعت کنند. بـا گذشت زمان، پو‌‌‌ل‌­ها و سرمایه‌های این اشخاص، به سطح بین‌­المللی رسید. با تلاش­‌های پی‌درپی سرمایه­‌گذاران، صنایع دارویی با آغـوش باز و با میل و اشتیاق، این شرکت­‌ها را در میان خود پذیرفتند. در این سال بسیاری از شرکت­‌های فعال در حـوزه­‌ی زیست­‌فناوری جلب توجه نمـوده، وارد عرصه­‌ی بازار و صنعت شدند و به جایگاه خوبی دست یافتند.

 همان­گونه که در نمودار زیر مشاهده می­‌کنید، وضعیت شرکت­‌های خصوصی و استارت­اپ­‌هایی که در حوزه­‌ی زیست­‌فناوری فعالیت داشته­‌اند، در هیچ سالی به خوبی سال 2018 میـلادی نبوده است. پیشرفت و توسعه در این حوزه، از سـال 2010 به بعد، روندی تقریبا صعودی داشته و در سـال 2018 به نقطه­‌ی اوج خود رسیده اســت.

 در سال­‌های 2012-2010 میلادی میانگین سرمایه­‌گذاری­‌های مالی در حوزه­‌ی زیست­‌فناوری، حـدود 8 هزار میلیون دلار بوده است، این میزان در سال 2017 به دو برابر حد خود رسیده و در سال 2018 نزدیک به سه برابـر یعنی به حدود 21 هزار میلیون دلار، افزایش یافته اسـت.

 در سال­‌های 2012-2010 میلادی، 60-55% از میزان فاز اول سرمایه­‌گذاری، کمتر از 20 هزار میلیون دلار بوده و کمتر از 5% این میزان، به رقمی بالغ بر 50 میلیون دلار می­‌رسد. این در حالی است که در سال 2018، حدود %20 فاز اول سرمایه­‌گذاری، زیر 20 هزار میلیون دلار بوده که یک سوم آن نیز به بیش از 50 هزار میلیون دلار می­‌رسد.

 

اقتصاد زیستی

نکته­‌ی قابل توجه آن است که از سال 2۰۱۰ میلادی به بعد، مجموع میزان سرمایه‌­گذاری­‌هایی که به شرکت­‌های خصوصی زیست­‌فناوری اختصاص داده شده، هر ساله ۳ برابر گردیده، اما میزان سرمایه فاز اول به رقمی نزدیک به ۴ برابر افزایش یافته است. در زیر به برخی از زمینه‌هایی که شرکت­‌های فعال در حوزه­‌ی زیست­‌فناوری در سال 2۰۱۸ بر روی آن­ها متمرکز شده­‌اند، اشاره شده است:

 در افق بازارهای سرمایه، ارزش­‌گذاری بر شرکت­‌های زیست­‌فناوری ممکن است آن طور که باید افزایش نیابد و حتی سیر نزولی را طی کند تا بتواند شرکت­‌هایی را که هنوز برای پذیرش راهکارهای زیست‌­فناورانه به طور کامل متقاعد نشده‌­اند را با خود همراه کند.

نگاهی به آینده­‌ی اقتصاد زیست­‌فناوری

سرمایه­‌گذاری در حوزه­‌ی زیست­‌فناوری به یکباره اهمیت نیافته است. هرچند که سال 2۰۱۸ میلادی، سالی پر رونق برای سرمایه­‌گذاران این حوزه بوده و بسیاری از شرکت­‌های خصوصی و استارت­اپ­‌های این حوزه، در این سال توسعه یافته و به گردش مالی بی­‌سابقه‌­ای دست پیدا کرده­‌اند، اما مجموع این تغییر و تحولات تنها منحصر به این حوزه نبوده، بلکه تمامی حوزه­‌های فناوری مانند انرژی و… را نیز در بر گرفته است.

 در سال 2۰۱۰ میلادی، میزان سرمایه­‌گذاری بیش از ۵۰ میلیون دلاری حدود 20% از کل سرمایه‌­های اختصاص‌یافته به زیست‌­فناوری را شامل شده، این درحالی است که در سال 2۰۱۸ این میزان به حدود، 70% افزایش یافته است.

 این تحول، فقط به جامعه­‌ی سرمایه­‌گذاری زیست­‌فناوری منحصر نمی­‌گردد و نباید این گونه تصور کرد که سرمایه‌گذاری در حوزه زیست­‌فناوری به یک امتیاز بزرگ برای جامعه‌­ی سرمایه­‌گذاران تبدیل شده است.

 در سال 2۰۱۸ میلادی، همانند سال، 2۰۱۰ فقط 8% از کل سرمایه­‌ی جهانی به حوزه­‌ی زیست­‌فناوری اختصاص یافته است.

 طبق آخرین آمار و گزارش­‌ها، در ایالات متحده­‌ی آمریکا، زیست­‌فناوری در سال 2۰۱۸ میلادی فقط حدود  12-10% نسبت به سال­‌های گذشته­‌ی خود رشد داشته است که با وجود این رشد، همانند ۱۰ سال گذشته خود، همچنان در وضعیت نامعلومی قرار دارد.

 

اقتصاد زیستی

 

وضعیت بازارهای عمومی نامشخص است و وضعیت سال­‌های آتی بستگی به ورود سرمایه و نحوه سرمایه­‌گذاری­‌ها دارد. اما با توجه به علائم و نشانه‌­ها در سال­های گذشته، به طور قطع می‌­توان پیش‌­بینی کرد که در سا‌‌‌‌ل‌­های آتی میزان سرمایه هنگفتی در حال ورود به حوزه زیست‌فناوری خواهد بود.

 

   مطالعه‌ی بیشتر:
   روش‌‎های جذب سرمایه برای یک شرکت زیست‌فناوری

 

طراحی سایت توسط تژوال

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111