Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
آرایشی و بهداشتی کاربرد بیوپلیمرها ‌در صنایع آرایشی و بهداشتی - بُن‌دا لَب بندا لب
آرایشی و بهداشتی

کاربرد بیوپلیمرها ‌در صنایع آرایشی و بهداشتی

این حقیقت که شما هر روز با محصولات آرایشی و بهداشتی در تماس هستید، نیازی به تاکید ندارد. با توجه به اثرات جانبی استفاده از مواد شیمیایی، به کارگیری مواد طبیعی که از گذشته برای مصارف بهداشتی و آرایشی کاربرد داشته، سبب گسترش، سهولت کاربرد و کاهش عوارض مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی شده است. در این میان توسعه زیست‌فناوری از بسیاری جهات بر محصولات آرایشی تأثیر گذاشته است.

 صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی امروزه یک تجارت بزرگ میلیارد دلاری به حساب می‌آید. طبق گزارش سایت Statistica از سال 2002 تا 2020 درآمد سالانه‌ی این صنعت فقط در آمریکا بین 40 تا 60 میلیارد دلار بوده است. ایران نیز یکی از بزرگترین بازارهای محصولات آرایشی و بهداشتی در دنیا به شمار می‌رود و با توجه به اینکه چه اقلامی در این دسته‌بندی گنجانده شوند، به طور میانگین حدود 2 میلیارد دلار در سال صرف خرید محصولات آرایشی و بهداشتی می‌شود. حجم زیادی از این بازار توسط واردات محصولات تامین می‌شود که اکثرا هم محصولات درجه دو به پائین است که حاوی مواد اولیه شیمیایی بوده و برای سلامت مضر هستند.

 طیف گسترده‌ای از مواد، از جمله مواد شیمیایی، مواد معدنی و پلیمرها در کنار بسیاری از مواد دیگر مانند امولسیفایرها، نگهدارنده‌ها، مواد تغلیظ‌کننده، رنگ، عطر و تثبیت‌کننده‌های pH با هدف ایجاد خواص مطلوب در محصولات آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از پلیمرهای زیستی در لوازم آرایشی و بهداشتی از نظر کاربردی به دلیل زیست‌سازگاری با محیط زیست، زیست‌تخریب پذیر بودن و نداشتن عوارض جانبی توسعه یافته است. پلیمرهای زیستی که می‌توانند در لوازم آرایشی استفاده شوند به طور کلی به دو دسته‌ی پروتئین‌ها و پلی‌ساکاریدها طبقه‌بندی می‌شوند.

 پروتئین‌های حیوانی، قارچ‌ها و جلبک‌ها به طور فزاینده‌ای به عنوان منابع پروتئینی جزء مواد اولیه محصولات آرایشی و بهداشتی قرار گرفته‌اند. ایمنی و اثربخشی پروتئین‌ها یا پپتیدها در فرمولاسیون‌های آرایشی طراحی شده برای مراقبت از پوست و مو کاملاً ثابت شده است. پپتیدهایی که به صورت موضعی در محصولات آرایشی مرطوب‌کننده استفاده می‌شوند، باعث بهبود ظاهر پوست و کاهش علائم پیری صورت می‌شوند. پلی‌ساکاریدها به دلیل داشتن منابع طبیعی ارزان و نیز در دسترس بودن، از مدت‌ها قبل در لوازم آرایشی استفاده شده‌اند. پلیمرهای زیستی مانند کیتین، کیتوسان، ابریشم، ژلاتین، کراتین، الاستین، لاتکس، نشاسته، هیلاریونیک اسید، پولولان، سلولز، دکسترین، پکتین، صمغ زانتان، سولفات کندرویتین، صمغ گوار، آگار، آلژینات‌ها و کاراگینان به طور گسترده‌ای در کاربردهای مختلف آرایشی استفاده شده‌اند. این مواد به عنوان اجزای تشکیل دهنده‌ی فرمولاسیون‌ها (امولسیفایر، تغلیظ‌کننده، مواد فعال سطحی‌ و غیره) و یا به عنوان ماده موثره (مواد سفید کننده، ضد چروک، آنتی‌اکسیدان، پاک‌کننده و غیره) استفاده می‌شوند. جدول 1 به طور کلی اجزای محصولات آرایشی و بهداشتی را دسته‌بندی کرده است.

جدول آرایشی و بهداشتی

همچنین، بیوکامپوزیت‌های مختلف (مانند بیوپلیمر-بیوپلیمر و بیوپلیمر-بیوسرامیک) در بخش‌های بین رشته‌ای سلامت و زیبایی وارد بازار شده‌اند. در جدول 2 نیز خلاصه‌ای از مهم‌ترین بیوپلیمرهای زیستی و کاربردشان در صنایع آرایشی و بهداشتی آورده شده است.

آمار آرایشی و بهداشتی

شرکت‌های آرایشی و بهداشتی از زیست‌فناوری برای کشف و ساخت اجزای لوازم آرایشی و همچنین برای ارزیابی اثرات ترکیبات طبیعی و مصنوعی بر روی پوست و تغییرات پوستی مرتبط با افزایش سن استفاده می‌کنند. در حوزه زیست‌فناوری اخیرا محصولاتی مانند کلاژن و آنتی‌اکسیدان‌ها برای کاربرد در صنایع آرایشی و بهداشتی به صورت ویژه مورد بررسی قرار داده شده است.

 یکی دیگر از معروف‌ترین محصولات بیوتکنولوژی بوتاکس است که پروتئینی ساخته شده از باکتری Clostridium botulinum ساخته می‌شود. بوتاکس با فلج کردن سلول‌های عصبی چین و چروک‌های پوستی را به حداقل می‌رساند. شرکت‌های دیگر در حال کار بر روی سیستم‌هایی برای کشف محصولات جدید آرایشی و بهداشتی بر پایه زیست‌فناوری هستند. برای مثلا شرکت لورآل یک پوست مصنوعی انسانی تولید کرده است که می‌تواند برای آزمایش حساسیت پوستی محصولات خود بدون استفاده از نمونه حیوانی مورد استفاده قرار گیرد.

 در بازار رقابتی موجود میان برندهای مطرح، استخراج مواد موثره مانند امولسیفایرهای زیستی، رنگدانه‌های طبیعی، عصاره‌های پروبیوتیک و نیز پلیمرهای زیستی با کمک زیست‌فناوری مزیت رقابتی شرکت‌ها را شکل می‌دهد. اگر چه محصولات مبتنی بر زیست‌فناوری قیمت بالاتری در مقایسه با محصولات شیمیایی خواهند داشت ولی در نگاه جامع و با هدف حفظ سلامت مصرف‌کنندگان و کاهش هزینه‌های درمانی جایگزین اجتناب‌ناپذیر مواد اولیه محصولات آرایشی و بهداشتی در آینده خواهند بود. همچنین، توسعه‌ی بستر تولید این محصولات با افزودن دانش فنی در صنایع پایین‌دستی (جداسازی و خالص‌سازی) می‌تواند مسیر استفاده از آن‌ها در صنایع غذایی و دارویی را نیز گسترش دهد. بنابراین تبدیل شدن صنعت آرایشی و بهداشتی به یکی از مهم‌ترین شاخه‌های پرکاربرد زیست‌فناوری اجتناب‌ناپذیر است. در همین راستا مدرسه ملی زیست‌فناوری دروه تخصصی تولید محصولات آرایشی بهداشتی به روش زیستی را به عنوان یک دوره عالی در سطح  پیشرفته توسط انستیتو پاستور ایران (برگزارکننده علمی) برگزار می‌کند و  هدف از آن، تربیت پژوهشگران برای ورود به حوزه فناوری و تولید محصولات فناورانه در حوزه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی به روش زیستی است.

 شتابدهنده‌ی بن‌دا لب نیز برای سرمایه‌گذاری روی ایده‌های زیست فناورانه با توجه به بازار بزرگ صنایع آرایشی و بهداشتی به این حوزه‌ی پرکاربرد توجه دارد و از صاحبان ایده و استارتاپ‌ها برای توسعه محصولات و خدمات آرایشی و بهداشتی دعوت به عمل می‌آورد.

 

    مطالعه‌ی بیشتر:
    بیوتکنولوژی صنعتی یکی از محورهای شتابدهنده زیستی بن‌دا لب

 

 

طراحی سایت توسط تژوال