Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
استارتاپ انرژی تجدیر پذیر با استفاده از ضایعات- زمین سبزتر با سوخت‌های سبز - بُن‌دا لَب بندا لب
سوخت انرژی تجدید پذیر زیست فناوری

زمین سبزتر با سوخت‌های سبز

استارتاپی که با جمع آوری ضایعات کشاورزی و مواد غذایی سوخت و برق تولید می‌کند.

شرکت Bulb برای تولید انرژی تجدیدپذیر با چندین نیروگاه در سراسر انگلستان همکاری می‌کند. این شرکت مدعی است که به این طریق 20 درصد در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود. در حال حاضر 300.000 مشتری دارد و رشدی سالیانه برابر با 400 درصد. Hayden Wood یکی از بنیان‌گذاران این استارتاپ می‌گوید: “در حال تلاش برای فهمیدن هزینه‌هایی که صرف انرژی خانه‌ام میشد بودم که به ایده‌ی Bulb رسیدم؛ ماموریتی جهت رفع کاستی‌هایی که در تامین کننده‌های انرژی در حال حاضر دیدم.” این استارتاپ حاضر است حتی مالیات قطع شدن قرار داد مشتری‌هایش با شرکت های قدیمی انرژی را نیز پرداخت کند. در مجموع فعالیت‌های این استارتاپ را می‌توان به موارد زیر دسته‌بندی کرد :

– تامین برق 100 درصد تجدید پذیر به کمک انرژی‌های خورشیدی، بادی و آبی
– تامین بیوگاز به عنوان منبع انرژی برای مصارف خانگی
– حمایت از پروژه‌هایی که در کاهش CO2 مشارکت دارند؛ به عنوان مثال نیروی برق مورد نیاز این پروژه‌ها را فراهم می‌‌کند.
– همچنین این شرکت به خانه‌هایی که قادر باشند با نصب صفحه‌های خورشیدی بر سقف منزل خود برق تولید کنند مبالغی پرداخت می‌کند.

به طور میانگین مشتری‌های این شرکت اثر کربن تولیدیشان تا 3.4 تن در سال کاهش یافته که معادل با فعالیت 1689 درخت است. این شرکت که در حوزه‌ی اکو-تکنولوژی و تکنولوژی است بزرگ‌ترین تامین کننده‌ی انرژی سبز در انگلستان به حساب می‌آید. علاوه بر تولید کننده‌های انرژی از طریق باد، آب و خورشید، در زیر به دو مورد از شرکت‌های زیر مجموعه‌ی این شرکت اشاره می‌کنیم که از ضایعات کشاورزی و مواد غذایی بیوگاز تولید می‌کنند.

 

Future Biogas

این شرکت نمونه‌ای است از شرکت‌هایی که با فرآیند Anaerobic Digestion، هضم بی‌هوازی بیوگاز ( گاز زیستی- زیست گاز) را تولید می‌کنند.

هضم بی‌هوازی، فرآیندی است که در آن مواد آلی مثل ضایعات مواد غذایی یا حیوانی به بیوگاز تبدیل می‌شوند. در این مراحل ابتدا مواد آلی توسط باکتری‌هایی به مواد اسیدی تبدیل شده و در انتها این مواد اسیدی توسط باکتری‌های متانوژن به متان و CO2 تبدیل می‌شوند. این پروکاریوت‌ها تحت شرایط بدون اکسیژن فعالیت می‌کنند و به عنوان محصول جانبی فعالیتشان گاز متان تشکیل می‌شود. در انتها، اجزای غیر متانی این گاز جدا می‌شوند و متان خالص به عنوان منبع انرژی قابل استفاده می‌گردد. به عنوان مثال باکتری Manure از این دسته باکتری‌ها است و مواد آلی‌ای که می‌توان با کمک آن به بیوگاز تبدیل کرد شامل روغن‌های استفاده شده در رستوران‌ها، مواد غذایی مانده و ضایعات ذرت است. این فرآیندها در محفظه‌ای به نام Anaerobic digester انجام می‌شود و در انتها از مواد باقی مانده‌ی این فرآیند نیز در تولید محصولاتی چون کودهای زیستی استفاده می‌شود. همچنین اگر انواع مختلفی از مواد آلی در محفظه‌ی هضم کننده داشته باشیم از متدی مثل Co-digestion استفاده می‌کنند. ناگفته نماند که این روش بهترین انتخاب برای بازیافت مواد غذایی است.

بیوگاز قادر به تولید گرما و الکتریسیته برای مصارف موتورها، میکروتوربین‌ها و سوخت‌های سلولی است. این گاز همچنین می‌تواند به کمک فرآیندهایی به بیومتان تبدیل شود و به عنوان سوخت وسیله‌های نقلیه نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

 

سوخت

 

Apsley Farms Biogas

این شرکت علاوه بر تولید بیوگاز از تکنولوژی‌ای بهره می‌برد که CO2 تولید شده را جذب می‌کند و با خالص‌سازی آن، CO2 به عنوان محصولی قابل استفاده در صنایع غذایی در می‌آید. این شرکت، CO2 حاصل از فعالیت‌های باکتری‌ها را فشرده و خالص‌سازی می‌کند.

 

سبز زیست فناوریسبز زیست فناوری

 

      منابع:
     https://www.epa.gov/agstar/how-does-anaerobic-digestion-work#waste-handling-system
     https://www.apsleyfarms.co.uk/gas-to-grid/
      مطالعه‌ی بیشتر:
      چشم انداز اقتصاد زیست‌فناوری در جهان
طراحی سایت توسط تژوال

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111