Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
تکنولوژی داروسازی ژنوم شخصی عوامل تاثیرگذار«داروسازی شخصی» - بُن‌دا لَب بندا لب
ژنوم

«داروسازی شخصی»

تکنولوژی در حال ورود به صنعت داروسازی است و پیش‌بینی می‌شود در آینده به هر بیمار براساس ساختار ژنوم شخصی، داروی شخصی‌سازی شده تجویز شود. دارو­های شخصی در واقع با استفاده از اطلاعات مربوط به ژنوم فرد و سایر مشخصات بیولوژیکی منحصر به فرد هر بیمار، تصمیم­‌های مراقبت پزشکی گرفته می‌شود. هزینه توالی‌­یابی کل ژنوم یک فرد در طی زمان به سرعت در حال کاهش است و در حال حاضر به کمتر از 1000 دلار کاهش یافته است. با کاهش هزینه‌ها، تعیین توالی کامل ژنوم در آینده‌­ای نه چندان دور به بخش روتینی از مراقبت‌­های بالینی تبدیل می‌­شود. آزمایشات فعلی می‌­توانند بیماران مستعد ابتلا به سرطان­‌های مختلف، پوکی استخوان، آمفیزم، دیابت نوع دو و آسم را تشخیص دهند. این اطلاعات به بیماران فرصتی می­‌دهد تا با جلوگیری از محرک­‌های بیماری مانند رژیم غذایی نامناسب، استعمال دخانیات و سایر عوامل رفتاری، اقدامات پیشگیرانه­‌ی اولیه را انجام دهند.

آزمایشات ژنتیکی همچنین تجویز دقیق رژیم­‌های درمانی متناسب با بیماران را امکان­‌پذیر می‌­کند. انتخاب دوز صحیح یک داروی شیمی درمانی با جلوگیری از مصرف بیش از حد آن، باعث نجات جان بیماران شده است. سایر آزمایش­‌های تشخیصی به دنبال نشانگر­های ویژه‌­ای هستند تا درمان مخصوص به هر بیمار را طراحی کنند. همان­طور که گفته شد رویکرد­های پزشکی فرد محور بر پایه شخصی‌­سازی استوار است. به دلیل تفاوت هر فرد با افراد دیگر، پاسخ بدن آن به محیط اطراف و عوامل بیماری­‌زا نیز متفاوت خواهد بود. بنابراین برای انتخاب هر رویکرد درمانی و تشخیصی، باید این تفاوت­‌ها را شناسایی نمود. یکی از دلایل تنوع زیستی میان مردم در درمان یا پیشرفت بیماری‌­ها و یا پاسخ به دارو تاثیرگذار است، این است که به عنوان مثال، در درمان بیش فعالی کودکان دارو­ها تنها 10 درصد بر مبتلایان تاثیر­گذار است و دارو­های ضد سرطان بر 25 درصد بیماران موثر است. اگر به ویژگی هر فرد در سطح DNA و یا RNA و پروتئین توجه کنیم، علت این اتفاق را در می‌یابیم. این مفاهیم به روش‌­های مختلف در پزشکی فرد محور مورد استفاده قرار می­‌گیرد که در حیطه پیشگیری، پیش‌­بینی آینده بیماری و درمان دقیق آن کاربرد دارد.

 

دارو

 

صنعت پزشکی و داروسازی پتانسیل بالایی برای استفاده از این فناوری­ جدید را دارد؛ تحلیلگران معتقد هستند که تا سال 2022 علم پزشکی، شخصی‌‌­سازی شده خواهد بود. شرکت GSK با تحلیل داده‌­ها، قصد دارد به درک بهتری از سیستم ایمنی برسد و نسل جدیدی از دارو­ها را ارائه دهد. این شرکت با سرمایه­‌گذاری 300 میلیون دلاری واقع در سیلیکون­‌ولی، تا به حال به بیش از 5 میلیون اطلاعات ژنومیکی دست پیدا کرده است و اولین همکاری این شرکت، تحقیق بر بیماری پارکینسون خواهد بود. طبق گزارشات به طور متوسط سهام شرکت‌­های بزرگ در داروسازی در 12 ماه گذشته بیش از 16 درصد بازدهی داشته که در آینده نزدیک، شاهد ورود سرمایه‌گذاران به این صنعت پول­‌ساز خواهیم بود.

دارو­های شخصی­‌سازی شده می­‌توانند تجویز به صورت “آزمایش و خطا” را کاهش دهند و بر مراقبت­‌های پیشگیرانه تاکید کنند. با تجاری­‌سازی این تکنولوژی، دانشمندان در حوزه بیوتکنولوژی می­‌توانند به کاهش رنج انسان‌­ها از بیماری و نجات جان انسان­‌ها کمک کنند.

 

       مطالعه‌ی بیشتر:
       بیوانفورماتیک
طراحی سایت توسط تژوال

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111