Notice: Constant WP_CACHE already defined in /home2/bondalab/public_html/wp-config.php on line 82
معرفی شرکت Ginkgo Bioworks - بُن‌دا لَب بندا لب
بن دا لب

معرفی شرکت Ginkgo Bioworks

Ginkgo Bioworks یک شرکت آمریکایی فعال در حوزه‌ی زیست‌فناوری است که در سال 2009 توسط دانشمندانی از دانشگاه MIT، به سرپرستی تام نایت تاسیس شد. این شرکت در استفاده از مهندسی ژنتیک، برای تولید باکتری‌هایی با کاربرد صنعتی تخصص دارد. Ginkgo Bioworks یک شرکت آنالیتیک است که برای طیف وسیعی از صنایع، ارگانیسم‌های مورد نیازشان را طراحی می کند. این شرکت که خود را شرکت ارگانیسم می‌نامد، یکی از بزرگترین شرکت‌های خصوصی حوزه‌ی زیست‌فناوری است که ارزش آن در سال 2019، 4.2 میلیارد دلار برآورد شده است.

Ginkgo Bioworks  با تیمی متشکل از تنها پانزده نفر، کار خود را با هدف طراحی ارگانیسم‌هایی با مصارف تجاری آغاز کرد. مقدمه موفقیت‌های این شرکت با توسعه‌ی سویه‌های مخمر تولید کننده‌ی عطر، طعم و غذا با استفاده‌های تجاری بوده است. از همان ابتدای کار Ginkgo bioworks بر گسترش پروژه‌های جذاب و فراتر از تولید عطر و طعم صنعتی توجه داشته و در این راستا فعالیت کرده است. این پروژه‌ها شامل کار بر روی (Advanced Research Projects Agency) DARPA برای ساخت پروبیوتیک‌هایی  که توانایی رفع مشکلات معده ای را دارند، طراحی با کتری‌هایی که وابستگی به کود‌های شیمیایی را در صنعت کشاورزی کاهش می‌دهند و ایجاد دارو‌های زنده (living medicines) است. همچنین این شرکت ارتباطات گسترده‌ای با مسابقات iGEM دارد. هر پنج موسس این شرکت از راهنما‌های تیم MIT در مسابقات  iGEM سال 2006 بوده‌اند که پروژه‌ی Eau d’e coli – که طی این پروژه سویه‌های E. coli به گونه‌ای با مهندسی ژنتیک تغییر کرده بودند که عطر موز تولید کنند – بر عهده داشتند، این پروژه پایه‌ای برای فعالیت‌های بعدی  Ginkgo شد. این همکاری ادامه پیدا نمود به گونه‌ای که در حال حاضر تقریبا 10% نیروی کار Ginkgo از شرکت کنندگان مسابقات iGEM هستند.

 

زیست کارآفرینی

 

تام نایت موسس این مجموعه یک متخصص در زمینه زیست‌شناسی مصنوعی و همچنین مهندس کامپیوتر آمریکایی است که سابقا دانشمند ارشد تحقیق، در آزمایشگاه علوم رایانه‌ای و هوش مصنوعی MIT، بوده است.

 

 

زمینه‌های تخصص Ginkgo Bioworks عبارتند از: اصلاح سویه، اکتشاف آنزیم، گسترش تولیدات جدید، امنیت زیستی و مهندسی سلول‌های پستانداران

Ginkgo همکاری‌های جدیدی را در طول سال گذشته امضا کرده است. از جمله این همکاری‌ها شامل همکاری با شرکت Roche برای اکتشاف آنتی بیوتیک‌های جدید به مبلغ 160 میلیون دلار و همچنین سرمایه‌گذاری به مبلغ 80 میلیون دلار در شرکت Synlogic  برای شتابدهی توسعه‌ی دارو‌های زنده است. Ginkgo  همچنین دومین شرکت Spin-off خود را با نام Motif Foodworks  با بودجه‌ی 117 میلیون دلاری به منظور تأمین نیاز به پروتئین‌های جایگزین بهتر راه اندازی كرد. این کار در ادامه‌ی راه اندازی Joyn Bio در سال 2017 برای ایجاد شیوه‌های پایدار‌تر در کشاورزی بود. به علاوه، Ginkgo  در برنامه شتابدهی زیست‌فناوری Petri and Y Combinator  مشارکت کرد تا امکان دسترسی و استفاده از تکنولوژی برنامه‌نویسی سلول خود را به منظور فراهم نمودن نوآوری در بیوتک در اختیار استارتاپ‌ها قرار دهد.

شرکت مالی توسعه بین المللی ایالات متحده (DFC) وامی تا سقف 1.1 میلیارد دلار را برای شرکت Ginkgo Bioworks تصویب کرده است تا تجارت امنیت زیستی خود را در مقیاس جهانی گسترش دهد، این امر ظرفیت حیاتی تست COVID-19 و تدارکات واکسن را ارائه می‌کند. وام DFC به شرکت با هدف پاسخ و بازیابی آمریکا نسبت به پاندمی COVID-19 با تسهیل تولید انبوه مواد خام کلیدی برای واکسن و گسترش ظرفیت تست این بیماری، کمک خواهد کرد. Ginkgo قابلیت تولید آنزیم‌های mRNA برای واکسن‌ها و DNA پلاسمید برای تولید واکسن را دارد که می‌تواند منجر به تولید بیش از 300 میلیون دوز واکسن شود. به علاوه  این توسعه، Ginkgo را قادر به آنالیز 25 میلیون تست در ماه در تاسیسات متمرکز خود و 600000 آزمایش در ماه در هر یک از تاسیسات جانبی می‌سازد.

 

سایر مراجع:

https://blog.igem.org/blog/2018/12/4/tom-knight

https://www.cnbc.com/2020/06/16/ginkgo-bioworks-disruptor-50.html

طراحی سایت توسط تژوال

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/bondalab/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111